Działalność stowarzyszenia

Od roku 2007 działalność Stowarzyszenia wspierana jest finansowo m.in.: przez Fundację Polska Miedź z siedzibą w Lubinie. Dzięki udzielonemu wsparciu z Fundacji (łącznie ponad 170 tysięcy złotych) Stowarzyszenie zorganizowało kolonie letnie do Łeby (2007), Świnoujścia (2009) oraz realizowało wiele projektów edukacyjnych, m.in.:

  1. Projekt edukacyjny pn „Nie świeci garnki lepią – rozwijanie umiejętności i kreatywności” (2010) połączonego z wyjazdem na Turnus Rehabilitacyjny do Ustki dzieci i młodzieży ze Ośrodka doposażono pracownię ceramiczną w narzędzia, glinę, przeprowadzono warsztaty artystyczne, zorganizowano wystawę prac;
  2. Turnus Rehabilitacyjny w Chlopach k/Mielna – 2011r.
  3. Projekt edukacyjny – „Ocalić od zapomnienia… -poznajemy tradycje, obrzędy naszej Ojczyzny” – połączony z wyjazdem uczniów do Wysowej Zdroju (2011)
  4. Projekt edukacyjny pn.: „Poznajemy naszą Ojczyznę- odkrywamy swoje możliwości i talenty”- (2012) połączonego z wyjazdem uczniów nad morze, wycieczką i warsztatami . Projekt zrealizowano dzięki udzielonej darowiżnie z Fundacji Polska Miedż oraz ze środków PEFRON będących w dyspozycji Województwa Dolnośląskiego;
  5. Integracyjne Warsztaty Ceramiczne – „Ceramiczne Impresje 2012” ; Było to dwudniowe, twórcze spotkanie dzieci, młodzieży i dorosłych z całego regionu;
  6. Projekt na wyposażenie w sprzęt specjalistyczny i przygotowanie pomieszczeń (2013) – „Biała sala” – pokój do relaksacji i wyciszenia oraz pomoce do pracy Metodą opracowaną przez Freda Warnke.

Stowarzyszenie od 2009 roku jest organizatorem Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, który przypada 3 grudnia. Ponadto Stowarzyszenie Pro Humanitatis jest organizatorem wielu imprez, między innymi: corocznego Turnieju Tenisa Stołowego, Halowego Turnieju Piłki Nożnej, Mikołajków, wyjazdów na wycieczki. Przez kilka lat z inicjatywy Stowarzyszenia był organizowany Biwak Harcerski z okazji Dnia Dziecka dla dzieci i młodzieży ze szkół Powiatu Lubińskiego. Stowarzyszenie udziela pomocy i wsparcia w pozyskiwaniu darowizn pieniężnych dla uczniów i ich rodzin na cele bieżące rodziny, dofinansowanie do turnusów rehabilitacyjnych, leki, leczenie specjalistyczne, zakup komputera, sprzętu agd., wspiera w dofinansowaniu kosztów leczenia, operacji uczniów i absolwentów.

W grudniu 2013 roku Stowarzyszenie przy wsparciu Banku BGŻ przeprowadziło akcję chartytatywną „Szklary Dzieciom”. Zorganizowano zbiórkę produktów żywnosciowych, środków czystosci w sklapach w Szklarach Górnych. Do akcji przyłączyli się pracownicy Ośodka. W wyniku akcji wiele potrzebujacych rodzin otrzymalo paczki na święta .

Stowarzyszenie oraz SOSzW im. Przyjaciół Dzieci w Szklarach Górnych otrzymało Wyróżnienie w IV edycji konkursu Ministra Edukacji Narodowej „Otwarta Szkoła”- czerwiec 2012r. Za projekt edukacyjny pn.: „Nie święci garnki lepią” -Rozwijanie umiejętności i kreatywności” autorstwa Mirosławy Skalskiej, Wyróżnienie przyznano w obszarze: Włączanie rodziców w życie szkoły. IV edycja konkursu została zorganizowana przez Fundację „Edukacja dla Demokracji” jako flagowa inicjatywa Roku Szkoły z Pasją.
W ramach współpracy ze środowiskiem lokalnym, rozwijaniem zainteresowań, pasji uczniów oraz promocji tworczości osób niepelnosprawnych Stowarzyszenie ogranizuje wiele warsztatów artystycznych, kiermaszy, m.in.: Warsztaty Ceramiczne – grudzień 2011r., „Czarowanie, malowanie… ceramiki”- styczeń 2012r.,”Pobawmy się gliną” (2014), Warsztaty artystyczne – „Maska wenecka” – projektowanie i zdobienie maski – luty 2012, Warsztaty Decoupage – “Podaruj mi Serce…” (2013), “Ozdobne Pudełko”- (2014).